Zobrazeni vystrah

Při nahrávání obsahu došlo k problému. Zkuste stránku nahrát znovu. Pokud problém přetrvává, ujistětě se, že máte povolený Javascript a že používate podporovaný prohlížeč - více informací.

Zprávy


    21.9.2020

    Tisková zpráva


    Víme, jak se mění příroda.

    Máme 97letou ucelenou řadu pozorování rostlin na území ČR.


    Fenologie je vědní disciplína, která studuje periodické životní projevy rostlin a živočichů, tzv. fenologické fáze. Na živé organismy mají během roku velký vliv podmínky vnějšího prostředí, zejména podnebí a počasí. V měnícím se klimatu můžeme pozorovat změny v chování některých druhů organismů. V ČHMÚ disponujeme unikátním archivem fenologických záznamů od roku 1923. Brzy nás čeká první století velmi významné a ucelené řady, která popisuje vegetační období rostlin, keřů, stromů a zemědělských plodin. Na sebraných datech můžeme pozorovat, jak významný je stav vody v krajině, jaký byl průběh počasí nebo jaká byla odezva okolní přírody, chování živočichů či účinky na samotného člověka. Od roku 2014 se do krajiny nedostalo mnoho vody vinou nižších srážkových úhrnů, vln veder v létě a zanedbatelného množství sněhu v nížinách během zimy. Deficit vody v Česku v posledních letech narůstal, na některých místech i intenzivněji. Rok 2020 přináší více vláhy do krajiny, nižší teploty během letních měsíců a přívětivější průběh po celé vegetační období sezóny 2020.
    V následujícím souhrnu popisujeme vybrané fenologické fáze a jejich reakce na suché období.







    Čtěte více (dokument pdf).


    Ke stažení (dokument docx).



    10.9.2020

    Tisková zpráva


    Prázdninové měsíce přinesly vláhu, ale se suchem se neloučíme


    V průběhu července 2020 převažovalo poněkud chladnější a zejména vlhčí počasí. Z měření vyplývá, že byl červenec teplotně normální a zároveň druhý nejchladnější za posledních deset let. Oproti rokům 2015, 2018 a 2019 byl výrazně odlišný, i co se do počtu tropických dnů týče. Srážkově to byl měsíc podnormální (77 % normálu). To, co velmi pomohlo přírodě a udržení vláhy v půdě, byly především teploty. Nedocházelo k tak mohutnému výparu a půdní sucho se vyskytovalo na malé části území. Hrozbu představovalo právě lokální zasažení. Oblastem středních a severních Čech (Ústecko, Litoměřicko a Lounsko), spolu s částí jižní Moravy, se dostalo minimálně srážek, deficit půdní vláhy zde narůstal a zemědělské sucho se prohlubovalo.


    Čtěte více (dokument pdf).


    Ke stažení (dokument docx).



    13.8.2020

    Tisková zpráva


    Rekordně nízká koncentrace karcinogenního benzo[a]pyrenu v únoru 2020
    v České republice a dlouhodobý vývoj koncentrací BaP v ČR


    Benzo[a]pyren (dále jen BaP) je nej-problematičtější znečišťující látka v ČR. Je to polycyklický aromatický uhlovodík s prokazatelnými karcinogenními účinky. Roční limit je překračován v nejvyšší míře ze všech znečišťujících látek v ČR. Koncentrace BaP jsou vysoké právě v době topné sezóny, protože lokální vytápění je jeho jednoznačně nejvýznamnější zdroj.


    Čtěte více (dokument pdf).


    Ke stažení (dokument docx).



    21.7.2020

    Tisková zpráva


    Jakou Annu letos čekáme?

    Potvrdit můžeme:


    „K Anně svatí, hodina se tratí.”


    „Svatá Anna – chladna z rána.”


    Podle Munzarova pranostikonu se jedná o nejznámější anenské rčení. Vysvětlení toho, proč dochází k tak citelnému ochlazení, hledejme především v projevech tlakových výší v kombinaci se zkracováním dne. Nenechme se však zmást, tradičně je přelom července a srpna vrcholem letních dnů a často právě v tomto období dochází k naměření teplotních rekordů.


    Čtěte více (dokument pdf).


    Ke stažení (dokument docx).



    13.7.2020

    Tisková zpráva


    Stále více vody v podzemí


    Stav podzemních vod se na území ČR nadále zlepšuje a celkově dosahuje mírně nadnormální úrovně.

    Situace se výrazně zlepšila zejména na Moravě, kde srážkově velmi vydatné poslední týdny června, vedly k nárůstu hladiny podzemních vod na silně až mimořádně nadnormální úroveň. Také na střední a jižní Moravě, kde se vyskytují horniny se zhoršenou propustností pro vodu, se situace zlepšila až na normální úroveň. V některých oblastech na jihu Moravy (například Břeclavsko), kde byl dlouhodobě velký deficit mělkých zvodní, dosahuje hladina normální úrovně poprvé od začátku roku.

    V Čechách je situace nejpříznivější ve východních a severovýchodních Čechách, mezi Českomoravskou vrchovinou a Orlickými horami je stav mělkých zvodní mimořádně nadnormální. Na zbylém území Čech převažuje normální stav.

    Jedinou oblastí, která zůstává silně podnormální, je oblast Mostecka, kde se může částečně projevovat efekt srážkového stínu pod Krušnými horami.


    Čtěte více (dokument pdf).



>> Archiv

Výstražné informace

Sucho

Aktuality


    22.9.2020

    Časopis Meteorologické zprávy

    Můžete si stáhnout z našich stránek 4. číslo časopisu Meteorologické zprávy.
    Hlavní články v čísle:

    1. Vývoj koncentrací a depozice síry na Observatoři Košetice
    2. Hodnocení metod stanovení podmínek pro rozptyl znečišťujících látek v období 2007–2018 v Ústeckém kraji
    3. Zpráva Světové meteorologické organizace o stavu počasí a podnebí ve světě v roce 2019 – část II.


    22.9.2020

    Zpravodaj ČHMÚ Ostrava 8-2020

    K dispozici je 8. číslo „Zpravodaje” roku 2020 s informacemi o počasí, teplotách, srážkách, hydrologické situaci a přehledu úrovně znečištění ovzduší v Moravskoslezském a Olomouckém kraji v měsíci srpnu. V tomto vydání přinášíme jako zajímavost informaci o Úrovni znečištění ovzduší suspendovanými částicemi PM10 v závislosti na meteorologických podmínkách rozptylu v Moravskoslezském kraji v období září-květen 2015-2020.


    21.9.2020

    Povodně na území České republiky v červnu 2020

    Souhrnná zpráva obsahuje vyhodnocení hydrometeorologické situace v červnu 2020, jak z hlediska příčinných srážek, tak z hlediska odtokové situace v zasažených povodích na území České republiky.
    Čtěte více.


    18.9.2020

    Hydrologická ročenka České republiky 2018

    K dispozici je Hydrologická ročenka ČR 2018, která obsahuje výsledky pozorování hydrologických veličin a zhodnocení hydrologických poměrů v České republice v roce 2018.


    15.9.2020

    Kvalita ovzduší a rozptylové podmínky v ČR v červenci a srpnu 2020

    Jaká byla kvalita ovzduší a jaké byly rozptylové podmínky v ČR v červenci a srpnu 2020 zjistíte v měsíčních zprávách, které vydává Úsek kvality ovzduší ČHMÚ.
    Celou zprávu za červenec naleznete zde.
    Celou zprávu za srpen naleznete zde.


>> Archiv

Eumetsat

13.10.2010

EUMITS (EUMETSAT's Invitation to Tender System

Stránky organizace EUMETSAT, zaměřené na přehled aktuálních i plánovaných tenderů v oblasti software, hardware a služeb.  Samotný seznam tenderů je volně dostupný, podrobnější informace jsou dostupné po bezplatné registraci. Viz rovněž nabídka míst v organizaci EUMETSAT. Vzhledem k tomu, že Česká republika je plným členem organizace EUMETSAT, mohou se české firmy nebo jednotlivci ucházet jak o zakázky, tak zaměstnání přímo, prostřednictvím uvedených stránek.