Navigace
Výběr jazyka
Obsah
Nejčastější otázky a odpovědi
Dříve než zavoláte na celostátní informační linku 1212, která je zahlcena stovkami dotazů, přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi vypracované ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.
Další telefonní čísla:
linka 155 - pouze v ohrožení života
linky SZÚ - 724 810 106, 725 191 367, 725 191 370
Psychologickou podporu a poradenství nabízejí také armádní psychologové široké veřejnosti i příslušníkům resortu obrany a vojákům z povolání.
Lidé mohou volat denně i o víkendech v čase 07:00 - 24:00 hodin
Kontaktní čísla na Vojenskou linku psychologické pomoci:
- 973 255 140, 973 255 141, 973 255 142
zdroj - miNisterstvo zdravotnictví ČR
Co je COVID-19?
Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.
Jak se virus přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní.
Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a objevují se i projevy kašle. U poloviny případů se nemoc projeví do 5. dne, do dvanáctého dne pak u naprosté většiny nakažených.
Je možné nakazit se koronavirem, pokud si nechám poslat zboží zásilkou z čínských obchodů?
Onemocnění COVID-19 se přenáší stejně jako jiná respirační onemocnění, tedy přenosem z člověka na člověka, nejsnáze kapénkovou infekcí. Virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin. Proto se ochranná opatření přijímají především na letištích apod., kde je velké množství lidí. Proto zásilkové společnosti nebo například ani Česká pošta žádná taková opatření v souvislosti s možnou nákazou čínským koronavirem z balíků a zboží nepřijaly, protože k tomu není důvod.
Komu hrozí největší nebezpečí?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Nejohroženější skupinou jsou staří lidé, lidé se zhoršenou imunitou nebo dalším onemocněním (kardiovaskulární onemocnění, vysoký tlak, diabetes, nádorová onemocnění). U těchto pacientů bývá průběh závažnější a onemocnění může skončit fatálně. Podle dosavadních studií bývá průběh u dětí mnohem lehčí.
Jak se nákaza projevuje, jaké jsou příznaky a jaké má následky?
Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce. Jedná se o zvýšenou teplotu, dušnost, kašel, bolesti svalů či únavu. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Vzácně se může projevit i rýma, průjem nebo nervové příznaky (bolest hlavy, zvracení).
Není mi dobře, nevím, zda je to koronavirus, jak mám postupovat?
V případě akutních potíží, prosím, ihned volejte linku 155, na které uveďte, že se obáváte, že jde o nákazu koronavirem, a jaké k tomu máte důvody.
Mám příznaky koronaviru, jak mám postupovat?
V případě, že bude mít občan obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, je třeba, aby telefonicky kontaktoval svého registrujícího lékaře nebo místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, kde mu poskytnou informace o dalším postupu v závislosti na zjištěných skutečnostech.
Mohu normálně k lékaři na pohotovost?
Ne. Kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře, při nedostupnosti kontaktujte telefonicky nejbližší zdravotnické zařízení s nepřetržitou službou.
Lékař mne odmítl ošetřit, co mám dělat?
Pomohou tyto linky:
Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky: 952 222 222
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky: 844 888 888
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: 810 800 000
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví: 261 105 555
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda: 800 209 000
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky: 844 211 211
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna: 800 213 213
Krizové linky Ústeckého kraje:
Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje
736 233 176
704 829 502
703 365 986
Po – Pá: 7:00 – 17:00
Krajský úřad Ústeckého kraje
475 657 600
Po – Ne: 8:00 – 17:00
S kým se mohu poradit?
Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, ať už jste občan či zdravotník, jsou vám k dispozici jak infolinky Státního zdravotního ústavu, tak i jednotlivých pojišťoven. Podívejte se na důležité kontakty v souvislosti s koronavirem.
Pokud se nemůžete na infolinky dovolat, zachovejte, prosím, především klid. V současné době mohou být v důsledku zvýšeného zájmu o tuto problematiku dočasně obsazené a přetížené. Zároveň je možné se informovat na příslušných krajských hygienických stanicích, popřípadě u vašeho praktického lékaře, který je pro tyto případy instruován.
Myslím, že někdo je nakažen, jak postupovat?
V případě akutních potíží, prosím, ihned volejte linku 155, na které uveďte, že se obáváte, že jde o nákazu koronavirem, a jaké k tomu máte důvody.
Zabírají běžně dostupné léky na chřipku?
Mohou pomoci zmírnit příznaky, ale léčbu je nutné zahájit až po vyšetření lékařem.
Jaké léky si mohu koupit, abych včas podchytil léčbu viru?
Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby potvrzuje na svých stránkách i Světová zdravotnická organizace (WHO).
Jak se mohu chránit a snížit riziko nákazy?
Základem ochrany před nákazou je omezení styku s dalšími osobami, omezení pobytu v prostorách s vysokou koncentrací osob, dodržování pravidel karantény a dodržování základních hygienických návyků:
– Často si mýt ruce vodou a mýdlem,
– vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní,
– používat například i dezinfekci na ruce na bázi alkoholu,
– nezdržovat se v místech s vyšší koncentrací osob,
– v případě nutnosti osobního setkání udržovat od dalších osob odstup min. 1 m,
– nedotýkat se úst, očí ani nosu, hrozí zavlečení viru z povrchů, kterých se dotýkáme,
– noste ústní roušku, pokud je vám to doporučeno lékařem či epidemiologem,
– při kýchání/kašlání si zakrývat ústa kapesníkem, paží nebo rukávem – nikdy si nezakrývat ústa rukou!
Mohu se nechat očkovat, existuje vakcína?
V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto onemocnění. Na vývoji a distribuci nové vakcíny se pracuje.
Proč nelze sehnat respirátor?
V současné době je mnohonásobně zvýšená poptávka po ochranných prostředcích. Je proto posílena výroba. Je zapotřebí, aby tyto ochranné pomůcky měly v první řadě záchranné složky státu, které se jako první setkávají s nakažlivými, a nestaly se z nich přenašeči. Zdravotníci v nemocnicích i v terénu, hasiči, lékárníci, záchranáři, policie. Ti všichni jsou nuceni být v kontaktu s lidmi (i nakaženými).
Kde mohu sehnat respirátor?
V prodejnách ochranných a zdravotnických pomůcek.
Může mi pomoci respirátor v ochraně před nákazou?
Pro širokou veřejnost je mnohem účinnější dodržovat základní hygienická pravidla a snažit se omezit veškeré nedůležité cestování. Ministerstvo dělá maximum pro to, aby se v budoucnu zlepšila dostupnost těchto prostředků na trhu.
Může mi pomoci rouška v ochraně před nákazou?
Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční. Roušky jsou určeny zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Ochranu proti přenosu nákazy od jiného člověka může poskytnout pouze respirátor se stupněm filtrační ochrany proti virům, případně v určité míře také speciální roušky vyráběné s použitím nanotechnologických výrobních postupů.
Pomůže mi ručně ušitá rouška?
Ano.
Testování
Pouze po indikaci epidemiologa a ošetřujícího lékaře pak může být testování hrazeno státem či zdravotní pojišťovnou. Odběry pak organizuje ten, kdo provedl indikaci.
Jak se provádí test na COVID-19?
Jde o test PCR na průkaz nukleové kyseliny. Nejedná se o test preventivní, nýbrž test, který jednoznačně prokazuje, zda je daný jedinec infikován, tzn. jestli má virus v krvi nebo například ve výtěru z dýchacích cest. Nejčastěji se provádí stěr z nosohltanu či krku flexibilním tamponem s kartáčkem na konci do tekutého odběrového média. V některých laboratořích výjimečně vyšetřují i jiný biologický materiál (stolice, moč, krev).
Kam mám volat? Co mám mít s sebou, nebo přijedou?
Nejprve se telefonicky domluvíte s krajskou hygienickou stanicí či praktickým lékařem. Ti pak zajistí buď odběr v domácnosti, nebo odeslání na odběrové místo. V případě přetížení telefonních linek můžete kontaktovat infolinku 1212.
Jak dlouho odběr trvá?
Samotný odběr trvá jen několik minut.
Je stěr bolestivý?
Samotný stěr trvá několik vteřin a není bolestivý.
Byl jsem informován, že budu testován, kdy se mi někdo ozve?
V tuto chvíli nebylo možné dohledat zmínku o tom, že by byl popsán zpětný proces komunikace směrem k lidem čekajícím na testování. Nejpřesnější možné info pravděpodobně poskytne pracovník krajské hygienické stanice, který na základě vašeho telefonního hovoru rozhoduje o dalším postupu. Následně je třeba čekat.
Jak spolehlivý je test na COVID-19?
Národní referenční laboratoř má k dispozici přesnou metodiku Světové zdravotnické organizace, jak vyšetření provádět. Stejně tak ostatní laboratoře, které jsou k provádění testů ministerstvem zdravotnictví zplnomocněny, mají přesné instrukce, jak testy provádět. Testů je v České republice dostatek.
Má smysl nechat se testovat preventivně?
Testování osob, které nemají příznaky, se nedoporučuje. Test by u těchto osob mohl být falešně negativní.
Jak se mohu nechat otestovat soukromě a kolik to stojí?
V případě, že se chcete nechat otestovat bez doporučení KHS/epidemiologa, je možné kontaktovat přímo laboratoř nebo odběrové místo. Vyšetření provádí v současné době několik institucí, například FN Motol nebo Nemocnice Na Bulovce za 2 900 Kč.
Odmítli mne otestovat, co mám dělat?
Pokud se chcete i bez indikace dát otestovat na vlastní náklady, je to možné, kontaktuje ale přímo laboratoř či odběrové místo, abyste nezatěžoval informační linky.
Jak je ČR na šíření epidemie COVID-19 připravena?
Česká republika zavedla celou řadu preventivních opatření, která patří v tomto směru k nejpřísnějším v zemích EU. Na nákazu COVID-19 jsme tedy dobře připraveni. Všechny orgány, které mají na starost ochranu veřejného zdraví, Národní referenční laboratoř, nemocnice, zdravotnická záchranná služba a další jsou v pohotovosti. Zdravotnická zařízení jsou na nákazu také připravena, ministerstvo vydalo doporučení pro lékaře. Situaci kolem koronaviru řeší Bezpečnostní rada státu a Ústřední epidemiologická komise. Je připraven také Pandemický plán ČR.
Kolik má ČR k dispozici infekčních lůžek?
Celkem je možné využít přes 1 000 lůžek na infekčních odděleních po celé České republice. Mezi nimi je specializované pracoviště Nemocnice Na Bulovce. Dále lze aktivovat specializovanou vojenskou nemocnici v Těchoníně. Pokud by tyto kapacity byly překonány, tak bude aktivováno zařízení, které se primárně nevěnuje péči o infekční pacienty a bude upraveno za tímto účelem.
Co je nouzový stav?
Nouzový stav se vyhlašuje na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky. Doba trvání nouzového stavu je nejvýše 30 dnů. Prodloužit se může pouze po předchozím souhlasu Poslanecké sněmovny. Nouzový stav se vyhlašuje jako zákon. Vyhlášení, prodloužení a zrušení nouzového stavu se oznamuje sdělovacími prostředky.
Co mám dělat jinak, když je nouzový stav?
Občanů ČR se vyhlášená krizová opatření mohou dotknout např. v povinnosti strpět zákaz vstupu, pobytu, pohybu ve vymezených objektech nebo rizikových oblastí z důvodu omezení šíření nákazy. Vyhlášená krizová opatření mohou být přijata k usměrnění spotřeby a dodávek zdravotních prostředků a léčiv a dalších věcných prostředků pro řešení situace, k přijetí opatření v dopravě, zajistí přednostní zásobování dětských, zdravotnických nebo sociálních zařízení či bezpečnostních souborů a složek IZS.
Co se stane, pokud poruším nařízení v souvislosti s nouzovým stavem?
Podle zákona o krizovém stavu může být uložena pokuta za 3 000 000 Kč.
Jsou nařízení vlády dostatečná?
Česká republika má pro tyto situace stanoveny přesné postupy. Ministerstvo zdravotnictví průběžně informuje vedoucí pracovníky v oboru ochrana veřejného zdraví, praktické lékařství a infektologie o aktuálním vývoji epidemiologické situace. Dále resort zdravotnictví informuje také lékaře a všechny pracovníky ve zdravotnictví. V pohotovosti je rovněž Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu, která umí odhalit výskyt koronaviru.
Aktuální statistiky onemocnění koronavirem
Informace jsou k dispozici zde:
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/COVID-19